29.1.2019 - Češi zbytečně utrácejí tisíce za pojistky
Uzavřené pojistné smlouvy se Čechům prodraží víc, než je nezbytně nutné. Platí totiž pojišťovnám daleko víc, než by ve skutečnosti museli. Mnozí lidé si neuvědomují, že pravidelnými aktualizacemi a měněním pojistek mohou ročně ušetřit i tisíce korun.
Například tržní cena běžně užívaného automobilu se ročně snižuje v průměru o deset procent, u nového auta v prvních letech ale třeba i o dvacet procent.
Řada lidí ale i po několika letech platí stejné roční pojistné jako v době, kdy si vůz pořídili. Přitom by stačilo jen vypovědět starou smlouvu a podle aktuální hodnoty auta... >>Více info
1.11.2018 - Změny v STK od 1.1.2018, prodloužení STK u motocyklů
Změna zákona, která vyšla v platnost 1.10.2018 jistě potěší všechny motorkáře. Frekvence návštěv STK se u motocyklů snižuje, budou muset kontrolu podstoupit po 6 letech od nákupu nového stroje a pak ve čtyřletých intervalech.
Tato změna se ale vztahuje i na vozidla, která STK absolvovala již před účinností změny zákona, takže například motocykl, kterému by podle staré úpravy STK končila po dvou letech dnes ve skutečnosti končí až za dva roky.
Provozovatel má možnost požádat na obecním úřadu obce s rozšířenou působností o vylepení kontrolní nálepky a provedení zápisu do technického... >>Více info
30.1.2018 - Za nepojištěná auta budou majitelé opět platit
Za motorová vozidla, na něž jejich vlastníci neuzavřeli povinné ručení, se od 1. ledna začíná opět platit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Sazby tohoto příspěvku stanovilo nyní ministerstvo financí (MF). Denně se pohybují podle druhu vozidla od pouhých čtyř až po 563 korun.
úterý 2. ledna 2018, 10:41
Příspěvek do garančního fondu ČKP byl zrušen v roce 2015. Důvodem, proč je znovu zaváděn, jsou rostoucí škody z nehod zaviněných řidiči ve vozidlech bez ručení.
„V současné době je v Česku registrováno zhruba 130 tisíc vozidel bez tohoto povinného pojištění... >>Více info
28.11.2017 - Novela zákona o povinném ručení a další změny v pojištění vozidel
Od ledna 2018 čeká na všechny motoristy významná změna v podobě obnovení příspěvku ČKP za každý den, kdy je vozidlo bez povinného ručení.
Tento příspěvek do garančního fondu byl již zaveden roku 2014, avšak byl následně roku 2015 zrušen z důvodu častých neoprávněných výzev ze strany ČKP.
Co novela zákona o povinném ručení přináší?
Povinné ručení je a vždy bylo ze zákona povinné, avšak v posledních letech se počet nepojištěných vozidel výrazně zvýšil a to vedlo k další novelizaci zákona o povinném ručení. Touto novelou je opět zavedeno vybírání příspěvku za každý den bez... >>Více info
8.8.2017 - Pokuta za neplacené povinné ručení se vrací, už ji schválila Sněmovna
Předloha, jež také zpřesní povinnost mít pojištěný automobil, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Poslanci přistoupili i na jediný pozměňovací návrh, který podal Jiří Dolejš (KSČM). Týká se důslednější kontroly fondu zábrany škod, do něhož plynou peníze z takzvaného povinného ručení. Rozdělují se složkám integrovaného záchranného systému. Fond bude muset zveřejňovat výroční zprávu o využití peněz ověřenou nezávislým auditorem.
Poplatek za nepojištěná vozidla už v zákoně byl, zákonodárci jej ale v roce 2014 zrušili. Příspěvek by se podle nynější novely skupiny poslanců... >>Více info
14.6.2017 - ZMĚNY V REGISTRU VOZIDEL Platné od 1.6.2017
Registrace nového či dovezeného auta, změna majitele nebo umístění vozu do depozitu. Doposud se daly veškeré změny v registru vozidel hlásit a provádět pouze na úřadě v místě trvalého bydliště nebo sídla firmy. Od června se zákon mění a řidičům se uleví:
- PŘEPISY KDEKOLIV, příklad: firma má sídlo v Praze, ale provozovnu v Šumperku, dřív jste museli vozidlo přihlásit v Praze, NOVĚ můžete jít na registr v Šumperku a vozidlo bez problému přihlásit. Tyto změny zákona platí i pro vozidla ojeté či vozidla ze zahraničí.
- ZMĚNY ČI VYŘAZENÍ KDEKOLIV – příklad: mám trvalé bydliště v... >>Více info
11.5.2017 - Vyznáte se v pojištění odpovědnosti za škodu z výkonu povolání?
Existují profese, ve kterých zaměstnavatelé takzvanou pojistku na blbost k uzavření pracovní smlouvy vyžadují. Jedná se především o profesionální řidiče nákladních vozů, autobusů nebo osobních aut. Řidiči musí při výběru pojistky zvážit především územní platnost pojištění, tedy zda má pojištění platit pouze na škody způsobené v České republice, Evropě, nebo celosvětově. Dále pak výši spoluúčasti, kde je lepší volit spíše nižší než vyšší. Výše spoluúčasti se pohybuje od tisíce korun po 30 %. Ceny pojištění odpovědnosti se pohybují od několika stovek až po desetitisíce.
Pojištění... >>Více info
28.3.2017 - Poslanci navrhují vrátit do zákona pokutu za chybějící povinné ručení
V novele zákona to navrhla skupina osmi poslanců z klubů ČSSD, KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a Starostů, KSČM a ANO. Chtějí také zpřesnit povinnost mít pojištěné auto. Poplatek už v zákoně byl, ale Sněmovna ho v roce 2014 zrušila.
Současný zákon uvádí, že vozidlo může na veřejných pozemních komunikacích provozovat pouze ten, kdo má sjednané pojištění. Navrhovatelé chtějí povinnost rozšířit tak, aby pojištění muselo mít každé auto v registru, s výjimkou aut zapsaných jako vyřazená, vyvezená, zaniklá nebo odcizená. „Navrhovaná úprava výrazně zjednoduší určení, zda je, či není dána povinnost... >>Více info
31.1.2017 - Střešní box před odjezdem na hory pojistěte, nebo u hotelu odmontujte
Řidič Jakub řešil na dovolené na horách nepříjemné překvapení: ze střechy auta mu odnesli střešní box, takzvanou rakev. Událost nahlásil na pojišťovnu, s žádostí o proplacení škody ale neuspěl. „Zjistil jsem, že rakev není pevnou součástí vozu a pojišťovna mi nic neproplatí. Takže jsem pohořel, což mě dost nepříjemně překvapilo,“ uvedl s tím, že pojištění střešního boxu měl v rámci havarijního pojištění za samozřejmost.
Jakub měl zřejmě dvojitou smůlu, zrovna jeho pojišťovna pojištění střešního boxu neumožňovala. Jinde by ale nejspíš uspěl. „V případě pojištění... >>Více info
27.12.2016 - Ani korunu navíc: deset tipů, jak si zlevnit pojištění auta
Logicky nikdo nechce platit příliš, proto přinášíme pár tipů, jak na pojištění ušetřit. Nejde o reklamní akce pojišťoven!
1.Každá pojišťovna měří jiným metrem
Ač by se na první pohled mohlo zdát, že se povinné ručení zlevnit nedá, určitý prostor tu je. Přestože je výše pojistného daná obvykle především objemem motoru vozidla, existují i další kritéria, podle kterých jednotlivé pojišťovny řidiče posuzují. Jde o takzvanou segmentaci. Obecně platí, že nejdražší pojištění mají mladí řidiči a ti, co bydlí ve velkých městech. Přesto je možné i pro takového řidiče najít pojišťovnu,... >>Více info
10.11.2016 - Povinné zimní pneumatiky
Co říká zákon?
Zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu kategorie M nebo N obuté zimní pneumatiky pokud:
1. Je mezi 1. listopadem a 31. březnem
... a zároveň ...
2. na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
Co to vlastně znamená?
Předně to znamená to, že není bezpodmínečně nutné mít zimní pneumatiky v období od listopadu do dubna. Pokud neplánujete vyjíždět, jestliže je venku souvislá vrstva... >>Více info
11.10.2016 - Češi mají v šuplíkách staré smlouvy. Netuší, že zbytečně platí za zastaralé produkty
Mnoho klientů pojišťoven, dodavatelů energií či mobilních operátorů má v šuplíku smlouvy sjednané již před mnoha lety. Často jsou už zastaralé, a pro klienty tak nevýhodné. Lidé však často o podmínkách ani o platnosti svých stávajících smluv nemají přehled.
Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd pro finanční službu Suri mezi více než 500 zástupci obecné české populace.
Kvůli zastaralým smlouvám například mnozí majitelé aut platí pojišťovnám za některé pojistky stále daleko víc, než by ve skutečnosti museli. Přitom pravidelnou aktualizací havarijních pojistek mohou ročně ušetřit... >>Více info
12.9.2016 - Jezdit na kole bez pojištění vás může zruinovat
Aktivnímu odpočinku v sedle kola se rok od roku věnuje stále více Čechů. Přestože prázdniny pomalu končí a dovolenkový boom je za námi, konec cyklistické sezóny je zatím v nedohlednu. I proto je třeba myslet na to, že cyklojízda přes nesporné klady může mít i své stinné stránky.
Jak ukazují policejní statistiky, řidiči nemotorových vozidel - zejména cyklisté - v loňském roce způsobili 2678 nehod, během nichž zahynulo 33 lidí. Za uplynulých sedm měsíců letošního roku zemřelo na silnicích už 20 cyklistů a 1538 nehod bylo zaviněno řidiči nemotorových vozidel.
Pojištění odpovědnosti se... >>Více info
22.7.2016 - Povinné ručení si můžete sjednat třeba jen na léto
Motoristická sezóna začala a na silnice vyrážejí nejen motorkáři, ale i tzv. sváteční řidiči, kteří měli přes zimu auto schované v garáži. Proti ostatním řidičům, kteří své vozidlo používají celoročně, mají tito řidiči výhodu - nemusejí si uzavírat celoroční povinné ručení a platit i za měsíce, kdy nejezdí. Některé pojišťovny jim totiž umožní sjednat si tzv. sezónní povinné ručení.
Sezónní povinné ručení je vhodné pouze pro ty řidiče, kteří si jsou stoprocentně jisti, že svým vozem nebudou několik měsíců v roce vůbec jezdit.
Výhodné je tedy nejen pro sváteční řidiče,... >>Více info
22.6.2016 - Řidiči vesty vyhazovat nemusí. Ministerstvo zprávu o změnách v povinné výbavě dementovalo
Ministerstvo dopravy dementovalo zprávu, že by řidiči museli měnit vesty ve své povinné výbavě. Podle dřívějších zpráv mělo být nutné, aby v autě byly reflexní vesty splňující nové normy. To se ale týká pouze nově vyrobených produktů, staré tedy není nutné vyhazovat.
Hlavní zprávy
Ústřední automotoklub ČR (ÚAMK) na svých stránkách v úterý informoval, že řidiči budou muset sáhnout do své povinné výbavy a vyměnit reflexní vesty za nové tak, aby odpovídaly aktualizovaným normám. Nové vesty jsou totiž na silnici lépe vidět.
Stará reflexní vesta nese označení EN471, nová pak ČSN... >>Více info
15.6.2016 - Máte v pojistce uvedeny nepravdivé a nepřesné údaje? Hodně riskujete
„Pojišťovna předpokládá, že klient odpoví na její dotazy pravdivě. Pokud tak udělá, pojišťovna se zachová dle pojistných podmínek. Pokud ale klient půlku věcí při sjednání zamlčí a pojišťovna to zjistí při pojistné události, pak zase využije pojistných podmínek ve svůj prospěch. V minulosti by totiž klienta nemusela vůbec pojistit, kdyby znala celou pravdu,“ upozorňuje analytik životního pojištění společnosti Partners Pavel Krejčík, podle kterého je důležité, aby klienti k počátku pojištění přistupovali zodpovědně.
Lži a polopravdy
Praxe bývá často jiná. Většina pojišťoven... >>Více info
11.5.2016 - Motoristé musí měnit reflexní vesty
Motoristé budou muset vyměnit reflexní vesty ve svých autech, i když těm dosavadním vlastně vůbec nic není. Změnila se totiž vyhláška ministerstva dopravy. Od ledna letošního roku musí být vesty podle nové normy více reflexní a z kvalitnějšího materiálu. Ty původní jsou dobré akorát tak na kolo.
„Nová norma přináší vyšší nároky na materiál a přísnější pravidla na testování výrobku. Přesně stanovuje fotometrické vlastnosti podkladového materiálu vesty a reflexních pruhů, včetně velikostí,“ potvrdil Právu Lubomír Demel z firmy D.A.S. Polička, která vesty dodává.
Novou povinností... >>Více info
20.4.2016 - Prodat auto je kvůli nepovedenému zákonu těžší. Převod obstarejte sami
Od roku 2015 platnou novelu zákona 56/2001 Sb. psal na ministerstvu dopravy podle všeho někdo, kdo má s reálnými postupy při prodeji aut minimální zkušenosti. Už měsíc je třeba pečlivě zvažovat, komu auto prodáte. Mnohdy je totiž následná administrativa neřešitelným problémem. Dostát zákonným povinnostem často neumožňují ani samotné úřady.
Dle nového zákona se přepis vozu provádí najednou (bez možnosti takzvaného polopřevodu používaného do konce loňska) a může ho podle domluvy převést prodávající, nebo kupující nebo oba najednou. Pokud prodávající podstoupí riziko svěřit převod auta... >>Více info
9.3.2016 - Značky na přání se kradou, lze je pojistit
Motoristé si mohou od začátku roku pořizovat registrační značky na přání. Zájem o ně není velký – do 28. února jich bylo žadatelům přiděleno jen 1920. Přesto se už objevily první případy krádeží těchto speciálních značek.
sobota 5. března 2016, 5:19
Dobré tedy je, že si je lze již pojistit. Pro vlastníka značky na přání není její ztráta či odcizení lacinou záležitostí. Jedna tabulka stojí 5000 korun, takže na auto musí řidič investovat deset tisíc.
„Pokud se třeba při havárii tabulka značky na přání poškodí, bude možné si ji za poplatek 600 korun vyměnit. Při ztrátě... >>Více info
06.11.2015 - INFO O KONČÍCÍCH DEPOZITECH – DOČASNÝCH VYŘAZENÍ VOZIDEL – KE KONCI ROKU!!!
Uložili jste značky od vozidla do depozitu, jelikož je vozidlo nepojízdné, nebo jej prostě neprovozujete? V této situaci záleží na tom, jak dlouho máte značky na úřadě uloženy. Podívejte se do velkého technického průkazu od vozidla, kde v záznamech najdete větu o tom, že toho a toho dne byly RZ od vozidla uloženy na Městském úřadě ve Vašem městě. Zapište si toto datum. A nyní: pokud je datum do 30.6.2013 vč., musíte stihnout navštívit do 31.12.2015 odbor dopravy (vezměte si sebou technický průkaz) a sdělit jim, kde se vozidlo nachází a jaký je a bude jeho účel využití. Pokud tak neučiníte, vozidlo... >>Více info
1 - 20 [160] další